Zadbana, uporządkowana i starannie wykończona przestrzeń sprawia, że nasze samopoczucie się poprawia, a zadowolenie wzrasta. Każde, nawet małe „odświeżenie” domu, czy mieszkania, wpływa pozytywnie na naszą psychikę. Aby jednak cieszyć się zadbanym wnętrzem, konieczne jest wykorzystanie najwyższej jakości produktów oraz ich poprawna aplikacja. Jedną z propozycji, na którą warto zwrócić szczególną uwagę jest tynk akrylowy. Czym charakteryzuje się ten produkt? I na czym polega jego prawidłowa aplikacja? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
CZYM CHARAKTERYZUJE SIĘ TYNK AKRYLOWY?
Tynk akrylowy to starannie skomponowana mieszanka kruszyw o różnej frakcji, spoiw, żywic i barwników. Połączenie to sprawia, że gotowa powierzchnia jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także na szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych, takich jak niekorzystne warunki pogodowe. Co ważne, może on być stosowany zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz budynków. W zależności od rodzaju produktu można uzyskać też inny efekt wizualny (dwa najpopularniejsze rozwiązania to tzw. baranek i kornik).
O czym jeszcze warto pamiętać? Przede wszystkim o tym, że tynk akrylowy nie jest paroprzepuszczalny, co oznacza, że nie powinien być wykorzystywany w połączeniu z wełną mineralną. Produkt ten może zostać zastosowany wszędzie tam, gdzie liczy się elastyczność powierzchni i odporność na uszkodzenia, w tym uderzenia. Jego ogromną zaletą jest także fakt, że zachowuje swój doskonały wygląd na długi czas, a więc jest inwestycją na lata.
JAK POPRAWNIE NAKŁADAĆ TYNK AKRYLOWY?
Aby cieszyć się dobrym efektem końcowym, niezbędne jest wykorzystywanie produktów najwyższej jakości, ale także ich poprawna aplikacja. Na czym więc polega właściwe nakładanie tynku akrylowego na ściany? Krok pierwszy to przygotowanie podłoża, czyli oczyszczenie powierzchni oraz jej staranne zagruntowanie. Etap ten ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na późniejszą jakość całej warstwy, a także na jej wytrzymałość.
Konieczne jest także przygotowanie odpowiednich narzędzi. W zależności od preferencji i możliwości tynk akrylowy nakłada się ręcznie lub przy pomocy zaawansowanego pistoletu tynkarskiego.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie samej masy tynkarskiej, która powinna zostać dobrze wymieszana z wodą, w proporcjach zgodnych z zaleceniami producenta. Przed przystąpieniem do pracy należy także pamiętać o wybraniu dogodnego czasu, kiedy to temperatura jest mocno dodatnia i nieplanowane są niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Samo nakładanie tynku akrylowego jest zadaniem stosunkowo prostym, jednak wymagającym doświadczenia i wprawy. Kluczowe znaczenie ma bowiem pamiętanie o zachowaniu równomiernego rozłożenia produktu oraz o stosowaniu zasady „mokre na mokre”.