Prowadzenie prac budowlanych i instalacyjno-montażowych wymaga stosowania odpowiednich materiałów oraz narzędzi w zależności od ich charakteru. Często wiąże się również z koniecznością sięgania po preparaty zaliczane do kategorii chemii budowlanej, obejmującej zarówno zaprawy oraz tynki, jak i wszelkiego typu hydroizolacje, impregnaty, farby, kleje i uszczelniacze. Jednym z najpopularniejszych preparatów tego typu, a zarazem dających wszechstronne efekty jest poliuretanowa pianka montażowa. Przekonajmy się, czym jest i sprawdźmy, gdzie będzie potrzebna najczęściej.
CZYM WYRÓŻNIA SIĘ PIANKA POLIURETANOWA?
Pianka poliuretanowa określana również jako pianka PUR lub pianka montażowa to połączenie polioli i izocyjanianów. Utwardzają się pod wpływem wody, będącej źródłem gazu wypełniającego powstające pęcherzyki. Wśród najważniejszych właściwości pianki należy wymienić jej znakomitą izolacyjność cieplną oraz akustyczną. Tworzy jednolitą powłokę, która jest odporna na działanie wody. Dobrze przylega do powierzchni większości typowych materiałów budowlanych: betonu, ceramiki, drewna oraz metalu, a nawet szkła. Jest dostępna w postaci metalowych pojemników z wężykiem, sprawdzających się w miejscach trudnodostępnych. Można znaleźć w formie wkładów przeznaczonych do użytku razem z pistoletem. Występuje w wersjach przeznaczonych do aplikacji latem lub zimą, co ma znaczenie, jeżeli jest używana na zewnątrz lub w pomieszczeniach nieogrzewanych. Dzisiaj również dostępne są pianki całoroczne, czyli takie których możemy używać cały rok. Producenci wytwarzają pianki niskoprężne, które zwiększają swoją objętość od 50 do 100% oraz pianki wysokoprężne, które osiągają przyrost ponad 150-procentowy.
DO CZEGO STOSUJE SIĘ PIANKI POLIURETANOWE?
Pianki poliuretanowe stosuje się jako uszczelnienie, wygłuszenie oraz izolację termiczną. Korzysta się z nich przy montażu okien, drzwi i bram garażowych. Używa się jej również przy osadzaniu parapetów wewnętrznych, progów oraz zabezpieczaniu przejść przez przegrody budowlane dla rur lub kabli w peszelach. Jest stosowana podczas montażu dociepleń i instalacji przechodzących przez połać dachową. Z pianek niskoprężnych korzysta się tam, gdzie potrzebne jest wypełnienie ograniczonej przestrzeni. Natomiast pianki wysokoprężne przydają się, gdy trzeba zasklepić większy otwór lub przerwę.