Zakończenie wszystkich robót przy wznoszeniu budynku wiąże się z koniecznością zajęcia się pracami przy wykończeniu fasady. Będzie to miało decydujący wpływ na wygląd obiektu, a także przełoży się na poziom zabezpieczenia go przed działaniem czynników zewnętrznych. W tym celu konieczne będą jednak odpowiednie materiały elewacyjne. W Białymstoku szeroki wybór wszystkiego, co potrzebne do ułożenia tynków wewnętrznych i zewnętrznych można znaleźć w ofercie hurtowni Log Bud. Przekonajmy się, jakie są różnice między zaprawami murarskimi a tynkami.
DO CZEGO SŁUŻĄ ZAPRAWY MURARSKIE?
Zaprawy murarskie służą do wykonywania spoin między elementami, z jakich wznoszony jest konkretny obiekt. Poza klasyczną cegłą ceramiczną mogą to być również wszelkiego rodzaju bloczki lub pustaki zrobione z wielu różnych materiałów od gazobetonu po silikaty. Ich rolą będzie wyrównywanie niedokładności w ułożeniu kolejnych elementów oraz zapewnienie właściwej przyczepności gwarantującej spójność konstrukcji. Dobiera się je tak, by miały wytrzymałość na ściskanie maksymalnie zbliżoną do elementów murowych, co zapobiega pękaniu i gwarantuje wymaganą pracę całości. Klasyczne zaprawy powstają z mieszanki cementu, wapna oraz drobnego kruszywa w postaci piasku.
JAKA JEST ROLA TYNKÓW?
Klasyczne zaprawy tynkarskie służą wyrównaniu powierzchni murów od strony wewnętrznej i zewnętrznej budynku. Są one nakładane w trzech warstwach – obrzutki, narzutu i gładzi. W przypadku obecnie stosowanych mieszanek maszynowych coraz częściej stosowane są tynki jednowarstwowe. W zależności od sytuacji korzysta się z tynków cementowych, cementowo-wapiennych o większej plastyczności, a we wnętrzach również z tynków gipsowych. Na zewnątrz korzysta się także z cienkowarstwowych tynków silikonowych, silikatowych i akrylowych. Mają one spoiwo inne niż wapno i cement. W przypadku tynków klucze właściwości to przyleganie do powierzchni, elastyczność, które przekładają się na skłonność do pękania oraz mrozoodporność i wytrzymałość na zabrudzenia.